Friday, 4 March 2011

NBS ekologija

Visiems sakau, kad esu ekologiją mylintis žmogus ir ji yra pagrindinis mano veiklos variklis. Bet labai dažnai jaučiu kad žodis ekologija traukia begalę įvairių sričių šarlatanų, kurie jau taip sugadino ekologijos įvaizdį visuomenėje, kad sunku tampa išvengti kreivų žvilgsnių: atseit kaip gali mokslą mylintis žmogus domėtis ekologija ( ne tai, kad man tie žvilgsniai rūpėtų žinoma, bet visvien :) )

Štai pvz: domiuosi gamtine, natūralia žemdirbyste, panaršau šiek tiek internete, patenku į kažkokį ekologinių ūkių LŽŪU projektą, atrodo gan oficialiai, skaitau: "organinė, ekologinė žemdirbystė, ...." ir toliau - viskas rodos gerai, įdomu, teisinga bei solidu ir staiga:
"Žemdirbystę reikia vystyti atsižvelgiant ne tik į gamtinius (žemiškus), bet ir į kosminius ritmus, nes visa, kas gyva, yra gerai sudominta visuma, taip pat glaudžiai susieta ir su kosmosu"
Toliau įsismarkaujama iki Zodiako ženklų derinimo su sodinimo ciklais ir man tenka eiti šalin.

Arba vaistai. Taip, aš nemėgstu chemijos ir pasisakau už natūralumą. Taip, manau, kad vaistų pramonė su savo blockbuster vaistais yra blogis. Ir taip, manau kad prevencija yra šimtą kartų geriau už post-factum chemijos kimšimą į skrandį, bet C'MON, pavarčius bet kokį natūralaus gydymo žurnaliuką ar kitą informacijos šaltinį iš karto akį pradeda rėžti stebuklingas žodis: homeopatija. Ir nejučia suponuojama, kad jei jau esi ekologas - gamtą mylintis žmogus, tai turėtum nieko kito nevartot kaip homeopatinius vaistus. Va lengvas reklaminis straipsnis žurnale - įstaiga finansavusi jį vadinasi: "Natūraliosios terapijos centras" - skamba gražiai, bet kas ten po jais slepiasi? Taip, homeopatija.
Bet ne - STOP - homeopatija YRA apgaulė. Tai yra visuotinai pripažintas faktas, su kuriuo neįmanoma ginčytis. Ir mane knisa, kai ji asocijuojama su ekologija. Tai yra eilinis Scam'as, pseudo mokslas, masinė patiklių žmonių apgaulė, neturintis su ekologija NIEKO bendro.

Reikia dar pavyzdžių? Jų krūva. Bet koks ekologiškas maisto produktas spėriai reklamuojamas ne tik kaip be nitratų, bet ir kaip turintis teigiama energetinį užtaisą. Žurnalas Greenas vis nepamiršta ajurvedos. Arba įdomus pastebėjimas - Kaunas turi vienintelį tikrai vegetarišką restoraną. O jis tuo pačiu yra ajurvedinis ( šiaip jis man labai patinka, dažnai ten lankausi ). Na ir taip toliau - sunku tampa atsirinkti kur baigiasi ekologija ir kur prasideda mistika.

Čia pasireiškia ir kiek platesnė problema - bendras visuomenės nepasitikėjimas mokslu. Akivaizdu kad mokslas paskatino spartų technologijų vystymasį, kas savo ruožtu ir kelia dabartines ekologines problemas. Galbūt dėl to ir kaltinamas mokslas - juo nepasitikima. Tik negerai taip - mokslas ir mokslinis metodas savaime dėl to nekalti. Mokslas nesirenka pusių ir jo vienintelis siekis - paaiškinti, kaip gi veikia šis pasaulis.
O kur nėra pagarbos ir pasitikėjimo mokslu - ten atsiranda vieta pseudo-mokslui: horoskopams, būrėjams, apšviestiesiems, homeopatams bei įvairiausio plauko mistikams. Aišku negaliu tvirtai teigti kad ekologija tai vienintelė sritis traukianti šiuos žmones. Na, galbūt kiek labiau nei kitos sritys :)


Todėl manifestuoju savąją ekologijos kryptį: 'NBS ( no bullshit ) ekologija'. Pasisakau prieš klimato atšilimą skatinančius veiksnius, nesu tikras dėl atominių jėgainių, esu už subalansuotą mūsų civilizacijos plėtrą, prieš užterštumą, už dviračius, prieš banginių medžioklę, už lėtesnį gyvenimą, prieš besaikį vartojimą, už etišką elgesį su gyvūnais, šiek tiek prieš GMO, už gamtos tausojimą IR PRIEŠ bet kokį ezoterikos kišimą į ekologiją. Palikim ją švarią, tokią kokia aprašyta wiki bei enciklopedia Britannica.

7 comments:

 1. Labas!

  Gerai varai! Šaunu, kad autoriaus galvoje nėra anastasietiškų ir kitų pievinių minčių! Noriu paklausti: kaip galvoji pragyventi išsikėlęs gyventi sodybon? Verstis žemdirbyste? Ar galvoji toliau važiuoti darban?

  ReplyDelete
 2. a) gyvensiu iš pavienių kontraktų IT srity
  b) versiuos su ekologija susijusiais projektais kurie galbūt neš ir pinigų
  e) gryšiu į pokerio pasaulį

  P.S. abėcėlę moku

  ReplyDelete
 3. Kad abėcėlę moki, tai reiktų dar ir žodį GRĮŠIU su nosine rašyti :]

  O namo ten nelabai matosi, ar galvoji statyti iš molio? Ir maždaug už kelių metų galvoji persikelti galutinai gyventi?

  Jeigu neklystu, tai sodžiaus krunai, ar kad ir kaip jie vadinasi, gyvena taip kaip gyvena, nes laikosi sustainable growth idėjos. Ar dar yra Lietuvoje tokių kaip tu ar krunai, o ne religiniu pagrindu varančių gyventi gamton?

  Žinai, tau reiktų susipažinti su Elinor Ostrom.

  ReplyDelete
 4. Namas yra šioks toks, bet pragyvent jame tai tik labai iš bėdos. Tad ar molinis ar šiaudinis, kažkokį statyt reikės. Tada matyt ir kraustysiuos pilnai, labai tvirtų planų nėra.

  Dėl krūnų - nesu buvęs ir negaliu nieko tvirtinti, bet iš jų tinklapio panašu kad Anastasija ten nesijaustų labai svetima. O šiaip man žinomiausia ne religinė turbūt būtų Ročkiai netoli Seirijų.

  O su Ostrom susipažinsiu :), radau pora interviu

  ReplyDelete
 5. Dar buvau radęs dvi pavardes: Sepp Holzer ir Masanobu Fukuoka. Kaip tau jų įdėjos? Ar vis dėl to manai, kad pavienių augalų auginimas trąšomis yra geriau?

  ReplyDelete
 6. A, aš visom keturiom už Holzer bei Fukuoka ir visus kitus gamtinės žemdirbystės atstovus. Teko jau praktikuoti pačiam, ir tikiuosi dar daug išmoksiu per ateinančius metus. Ir netgi tikiuosi žengti žingsnį toliau link savistovio miško sodo.

  ReplyDelete
 7. Super, subalansuotas sveiko proto požiūris

  ReplyDelete